Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej podsumowuje pół roku funkcjonowania

Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej podsumowuje pół roku funkcjonowania

Kiedy 22 maja br. w zabytkowej Bramie Wyżynnej uruchomione zostało Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej nikt nie spodziewał się, że w zaledwie kilka tygodni stanie się jednym z jaśniejszych punktów przestrzeni miejskiej Gdańska. Obiekt ten po wielu latach odzyskał dawny blask wzbudzając niesamowite zainteresowanie nie tylko wśród turystów, ale także mieszkańców.

Początkowo średnia liczba odwiedzających centrum oscylowała w granicach 120 osób dziennie, jednak w bardzo szybkim czasie wzrosła do ok. 500 osób, osiągając w miesiącach letnich rekordowe wskaźniki nawet 700 osób.

Przełomowym momentem, ale i sprawdzianem funkcjonowania PCIT , były niewątpliwie Mistrzostwa UEFA Euro 2012. Kibice z Włoch, Hiszpanii, Irlandii a także Chorwacji obsługiwani byli w swoich ojczystych językach, co spotkało się z pozytywnym odbiorem nie tylko samego Centrum ale całego regionu pomorskiego. Poza żywym zainteresowaniem futbolem poszukiwano także konkretnych informacji na temat ofert i atrakcji zlokalizowanych poza Gdańskiem. Pomorskie Centrum IT to miejsce, w którym turyści nie tylko uzyskają odpowiedź na wszystkie swoje pytania czy wątpliwości ale także znajdą inspiracje do dalszych podróży po regionie. Informatorzy turystyczni swoją wiedzą, fachowym podejściem ale i życzliwością zaskarbili sobie sympatię turystów, którzy polecają PCIT jako rzetelne i profesjonalne miejsce obsługi podróżnych.

Misją funkcjonowania PCIT jest aby obiekt ten służył nie tylko turystom, ale i mieszkańcom. Operatorzy PCIT, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Gdańska Organizacja Turystyczna, dokładają starań, aby stworzyć tu tętniącą życiem strefę turystyczną. 1 czerwca w ramach Dnia Dziecka zorganizowano także Dzień Otwarty, w ramach którego udostępniono do zwiedzania wszystkie kondygnacje Bramy Wyżynnej oraz przygotowano szereg atrakcji dla najmłodszych.

PCIT Pomorskie Centrum Informacji Turystyczne w Bramie Wyżynnej w Gdańsku

PCIT Pomorskie Centrum Informacji Turystyczne w Bramie Wyżynnej w Gdańsku

Lokalizacja PCIT nie jest przypadkowa, tak jak kiedyś Brama Wyżynna stanowiła główny i najbardziej reprezentacyjny wjazd do Gdańska, teraz ma szansę stać się wizytówką całego regionu. Poprzez działalność PCIT chcemy wzmacniać markę regionu jako destynacji gościnnej i otwartej na turystów, ale i charakteryzującej się wysokiej jakości ofertą turystyczną, bazującą na wyróżnikach regionu oraz dostosowaną do preferencji różnych grup odbiorców – komentuje Marta Chełkowska, Prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

W czasie 6 miesięcy funkcjonowania Centrum zebranych zostało wiele cennych doświadczeń, które pozwolą na jeszcze sprawniejsze zarządzenie obiektem. W PCIT zatrudnionych jest 4 informatorów turystycznych, którzy władają łącznie 7 językami, ponadto dwóch z nich posiada uprawnienia przewodnickie. Na bieżąco prowadzone są statystyki, które wskazują, iż od początku funkcjonowania obiektu już prawie 50 tys. gości uzyskało pożądaną informację. Zarówno PROT, jak i GOT przywiązują dużą wagę do jakości i standardu obsługi, informatorzy są niezwykle wyczuleni na potrzeby klientów, niekiedy ich pomoc wykracza poza podstawowy zakres obowiązków.

Zależy nam aby Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej było wizytówką całego regionu i przykładem dla innych lokalnych centów – dodaje Krystyna Hartenberger – Pater, dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. To duże wyzwanie ponieważ w regionie już aż 11 obiektów pozytywnie przeszło proces certyfikacji wg. zasad Polskiej Organizacji Turystycznej z czego aż 6 obiektów uzyskało najwyższą ocenę w postaci 4 gwiazdek. Taka wewnętrzna „rywalizacja” jest dobra, motywuje wszystkich do trzymania poziomu jakości, a także rozwijania funkcji, które są praktycznie nieograniczone. Wszystko zależy od podejścia i kreatywności podmiotów zarządzających takimi obiektami – konkluduje K. Hartenberger – Pater.

Operatorzy zapewniają, że Centrum dopiero „się rozkręca” i zaskoczy jeszcze niejedną niespodzianką. Jedna z nich już niebawem – 15 grudnia zorganizowany zostanie kolejny dzień otwarty, tym razem osadzony w świątecznej atmosferze i bożonarodzeniowych tradycjach Pomorza.